1.1 Artykuły z Oficyny Wydawniczej AFM

Stały URI dla kolekcji

Przeglądaj

Ostatnie zgłoszenia

Teraz wyświetlane 1 - 20 z 3224
  • Pozycja
    Programy profilaktyczne na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa hybrydowego
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Mazur, Jadwiga
    Współczesne zagrożenia hybrydowe są wyzwaniem dla kreatorów bezpieczeństwa i wymagają nowych rozwiązań w celu ich zapobiegania. Jednym z takich rozwiązań jest tworzenie programów profilaktycznych zapobiegających radykalizacji i mowie nienawiści. Programy te powinny być oparte na naukowych podstawach, dobrze zaprojektowane i uwzględniające wiedzę z psychologii, socjologii, prawa i bezpieczeństwa. Programy kierowane do młodzieży powinny uwzględniać też wyzwania związane z adolescencją i być prowadzone przez specjalistów z najnowszą wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami. Celem prezentowanego badania ewaluacyjnego programu profilaktycznego było sprawdzenie skuteczności programu edukacyjnego „Rozumiem=Szanuję”, zapobiegającego radykalizacji wiodącej do dyskryminacji i mowy nienawiści. Badanie pozwoliło stwierdzić, że założone cele programu zostały zrealizowane. W celu wszechstronnego ujęcia oceny skuteczności programu zostały przeprowadzone analizy źródeł zastanych i wywołanych oraz badania jakościowe (wywiady) i ilościowe (technika ankiety), dokonywane po realizacji poszczególnych modułów programu.
  • Pozycja
    Bezpieczeństwo danych w małej firmie – wybór rozwiązań chmurowych
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Grzyb, Mariusz; Woźniak-Zapór, Marta
    W związku z rozwojem cyfryzacji praktycznie w każdej dziedzinie życia, cyfryzacji podlegają również procesy biznesowe. Konieczność ochrony danych, dodatkowo w zgodzie z obowiązującymi przepisami, nastręcza wielu problemów. Szczególnym przypadkiem jest kwestia cyberbezpieczeństwa w aspekcie rozwiązań chmurowych. W opracowaniu przedstawione zostały zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem, wdrażania RODO, a także wyboru rozwiązania chmurowego na przykładzie małej firmy.
  • Pozycja
    Wojska Obrony Terytorialnej jako element rekonstrukcji polskiej obrony cywilnej
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Włodarczyk, Bartosz
    Wydarzenia ostatnich kilku lat sprawiają, iż kontekst ochrony ludności cywilnej w Polsce niezaprzeczalnie zyskuje na znaczeniu. Świadczy o tym również fakt zintensyfikowania prac legislacyjnych zmierzających do ustanowienia nowego prawa w obszarze obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego oraz stanu klęski żywiołowej. W związku z powyższym Autor niniejszego artykułu postanowił przedstawić aktywność Wojsk Obrony Terytorialnej, a także najważniejsze założenia w tym obszarze tematycznym, który wymaga rzeczywistych i pilnych przeobrażeń. Jednym z podejmowanych przykładów jest czas epidemii COVID-19, który zmusił decydentów licznych instytucji państwowych do zastosowania ekstraordynaryjnych rozwiązań. Artykuł stanowi szczegółową analizę roli Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach szerszej struktury ochrony ludności, a także warunków związanych z wprowadzeniem stanu epidemii. Syntetyczne wnioski z przeprowadzonego badania wskazują na wyraźny potencjał WOT w ramach oczekiwanej rekonstrukcji polskiej obrony cywilnej.
  • Pozycja
    Działalność organizacji pozarządowych na rzecz poprawy obronności państwa. Studium przypadku
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Banasik, Tomasz; Banasik, Katarzyna
    Inwazja Rosji na Ukrainę utwierdziła polski rząd w przekonaniu, że konieczna jest nieustanna aktywizacja społeczeństwa w dziedzinie obronności państwa. Nieocenioną rolę w tym zakresie odgrywają organizacje pozarządowe, które stały się istotnym partnerem sił zbrojnych w realizowaniu edukacji proobronnej i podnoszeniu zdolności obronnych Polski. W artykule przedstawiono akty prawne umożliwiające działalność organizacji pozarządowych w obszarze obronności Polski, dokonano krótkiego przeglądu literatury przedmiotu oraz zaprezentowano efekty realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach projektu w ramach ogłoszonego przez Ministra Obrony Narodowej konkursu: „Obronność państwa i działalność Sił Zbrojnych RP pn. I Ty możesz służyć Ojczyźnie”. Analiza literatury przedmiotu oraz przedstawione studium przypadku uprawniają do stwierdzenia, że instytucje trzeciego sektora potrafią skutecznie wspierać organy rządowe w działalności na rzecz poprawy obronności państwa.
  • Pozycja
    Uwarunkowania realizacji wdrożeń systemów informatycznych a bezpieczeństwo projektu
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Komsta, Piotr
    W artykule wskazano uwarunkowania realizacji przedsięwzięć informatycznych wspomagających zarządzanie, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa projektów. Zwrócono uwagę na tak ważne elementy jak: referencyjność oferowanych rozwiązań informatycznych, stabilność otoczenia implementacyjnego projektu, aspekty motywacyjne i odpowiedzialność w projekcie oraz narzędzia zarządzania zmianą. Autor wskazuje potrzebę przeprowadzenia analizy planowanych projektów informatycznych pod kątem ich uwarunkowań implementacyjnych w celu rzetelnego oszacowania ryzyk. Artykuł został napisany w oparciu o studium literatury przedmiotu oraz doświadczenie praktyczne Autora.
  • Pozycja
    Godziwe wynagrodzenie jako element bezpieczeństwa społecznego młodych pracowników
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Oliwkiewicz, Barbara
    Młody absolwent studiów, rozpoczynając swoją drogę zawodową, liczy na wynagrodzenie, które zagwarantuje mu bezpieczeństwo finansowe. W myśl współczesnej teorii pomiaru kapitału ludzkiego i godziwych wynagrodzeń, wynagrodzenie godziwe stanowi 8% wartości kapitału ludzkiego pracownika w skali roku. Celem opracowania jest przedstawienie godziwego wynagrodzenia jako jednego z czynników kształtujących bezpieczeństwo społeczne młodego pracownika. Zaprezentowano wyniki badań własnych dotyczących oczekiwań studentów studiów licencjackich co do wynagrodzenia, które daje poczucie bezpieczeństwa. W badaniu wzięło udział 123 studentów. Otrzymane wyniki potwierdziły, że dla młodego pracownika godziwym wynagrodzeniem oczekiwanym jest kwota, która stanowi średnio 8,40% wartości jego kapitału ludzkiego.
  • Pozycja
    Menedżer bezpieczeństwa organizacji w otoczeniu kulturowo zmiennym. Studium teoretyczno-koncepcyjne
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Leśniewski, Michał Adam
    Zmienność otoczenia zewnętrznego wpływa na zamiany zachodzące w otoczeniu wewnętrznym organizacji (przedsiębiorstwa). Jednym w czynników, które muszą być brane pod uwagę w rozwoju organizacji, jest bezpieczeństwo. Zapewnienie bezpieczeństwa organizacji wymaga posiadania menedżera bezpieczeństwa, który będzie realizował proces permanentnego stabilnego funkcjonowania organizacji w zmiennym otoczeniu. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo można rozpatrywać w różnych punktów widzenia, nie tylko jako stan wojny lub pokoju w danym państwie, ale także stan zagrożenia ze strony konkurentów itp. Celem opracowania jest przedstawienie kulturowego modelu menedżera bezpieczeństwa wraz z czynnikiem elastyczności. Model jest wynikiem badań teoretyczno-koncepcyjnych autora niniejszego opracowania, które wzbogaca dyscyplinę nauk o zarządzaniu i jakości.
  • Pozycja
    Praktyka bezpieczeństwa danych w systemie rachunkowości w świetle badań empirycznych
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Kozioł, Wojciech; Łojek, Paweł
    Zmieniające się otoczenie gospodarcze podmiotów prowadzących działalność wymusza na ich właścicielach oraz osobach zarządzających ciągłe dbanie o bezpieczeństwo danych. O ile przepisy prawa bilansowego nie zmieniły się znacząco od momentu ich pierwotnego wprowadzenia do stosowania (w 1994 r.), to praktyka gospodarcza wypracowała różne metody mające na celu ochronę zbioru danych księgowych. Niniejszy artykuł składa się z części teoretycznej oraz empirycznej, a jego głównym celem jest prezentacja badań przeprowadzonych wśród wybranych podmiotów gospodarczych w zakresie tego, jak w praktyce stosują one postanowienia ustawy o rachunkowości dotyczące ochrony danych księgowych. Wykorzystano metody badawcze takie jak analiza i krytyka piśmiennictwa i wyników badań naukowych oraz wnioskowanie statystyczne.
  • Pozycja
    A critical link in the cybersecurity system
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Laszczak, Mirosław
    The aim of this article is to identify human traits that are responsible for the propensity to betray and take secrets outside the organisation. For this purpose, an analytical-diagnostic approach has been used. The primary research method to achieve the stated objectives is the method of analysis and critique of the literature on the subject and the analysis of review papers describing security breaches in cyberspace, when the source of these breaches is the exploitation of human personality weaknesses. First of all, personality and character traits leading to taking information outside the organisation or selling important data are identified. Psychopathic tendencies are identified, in addition to the immature, narcissistic and egotistical personality. The reasons for disclosing sensitive data are discussed. In this way, the article shows a different side of the problem of information system security and helps to understand the mechanism of theft or leakage of important information. Since security weaknesses are attributed to personality traits, the article points to the possibility of anticipatory threat recognition and security enhancement. This is achieved through the use of machine learning, artificial intelligence and behavioural analysis. This succeeds in identifying potentially dangerous individuals who are not coping with their own problems.
  • Pozycja
    Przygotowanie logistyczne podmiotów realizujących pomoc humanitarną w Polsce
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Marciniak, Dominika
    Celem artykułu jest analiza przygotowania logistycznego podmiotów uczestniczących w działaniach niesienia pomocy humanitarnej. Część teoretyczna dotyczy znaczenia logistyki w pomocy humanitarnej. Część empiryczną stanowią przeprowadzone w 2021 r. badania na grupie podmiotów uczestniczących w działaniach pomocy humanitarnej. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, techniką ankietową PAPI (Papier and Pencil Interview) oraz CAPI (Computer-Assisted Personal Interview). Organizacje, które wzięły udział w badaniu, pozytywnie oceniły swój stan przygotowania do działań logistycznych w ramach niesienia pomocy humanitarnej. Okazuje się, że w badanych organizacjach pracują specjaliści odpowiedzialni za przedsięwzięcia logistyczne i zazwyczaj zajmują kierownicze stanowiska. Z badań wynika, że warto zwrócić uwagę na dostarczane środki pomocowe, ponieważ w wielu przypadkach są one niezgodne z potrzebami poszkodowanych.
  • Pozycja
    The role of lymphadenctomy in the treatment of gastric cancer
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Komorowski, Andrzej L.
    In this commentary the author discusses the current status and clinical importance of lymphadenectomy performed for the treatment of gastric cancer.
  • Pozycja
    Introduction
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Komorowski, Andrzej L.
  • Pozycja
    MRI diagnosis of a rare subtype of kidney cancer
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Aksędowski, Krzysztof; Komorowski, Artur
    Mucinous tubule and spindle cell carcinoma (MTSCC) of the kidney is a rare renal tumor generally considered of low malignant potential. Radiological diagnosis of the MTSCC is frequently difficult as those tumors tend to present as more discrete changes than those typical for classical renal cell cancer. The radiological diagnosis of a MTSCC can be challenging. It is important to establish correct diagnosis preoperatively in order to qualify patients for NSS.
  • Pozycja
    Upper GI bleeding as a first symptom of gallbladder cancer
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Wąsik, Magdalena Maria; Bazielich, Antoni Wiktor; Komorowski, Andrzej L.
    An unusual case of gallbladder cancer with duodenal perforation presenting as massive upper gastrointestinal bleeding is described. A case of diagnosis and treatment of gallbladder cancer is briefly discussed.
  • Pozycja
    The application of ICG in surgical fields of medicine – a short narrative review
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Wąsik, Magdalena Maria; Kolendo, Jarosław; Potapov, Oleksii
    Background: Intraoperative near-infrared imaging using indocyanine green (ICG) has been increasingly used in procedural medical fields in recent years. The purpose of our work is to provide a general overview of the use of indocyanine green in procedural medical fields. We reviewed publications posted in PubMed, whose authors used ICG in their research, but also daily surgical practice. Many large studies have demonstrated the usefulness of this method. Currently, new directions for the use of this dye are being sought. In the future, the use of ICG in near-infrared (NIR) imaging may become a standard used in daily medical practice. Material and methods: A review of the available literature was conducted using the PubMed. The search terms ‘ICG’, ‘’indocyanine green’, ‘indocyanine green fluorescence’, and ‘NIR’ were used. Results: We analyzed several dozen articles from the large database available in PubMed. ICG is currently used in many different fields of medicine. Below we list the applications found in this review. Conclusions: Indocyanine green has demonstrated utility across various surgical disciplines within the medical field. A growing body of research has elucidated the multiple advantages conferred by this dye, thereby propelling its increased adoption by researchers and practitioners. Despite these advances, there remains a need for extensive research before ICG can be integrated into routine clinical applications.
  • Pozycja
    Strangulated epiplon in the inguinal canal as an atypical presentation of Amyand hernia
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Aksędowski, Krzysztof; Komorowski, Andrzej L.; Bazielich, Antoni Wiktor; Sielski, Peter
    An Amyand hernia is defined as a vermiform appendix located within the inguinal canal. It is a rarely seen condition with complications that are even more uncommon. We report the case of an Amyand hernia containing a strangulated epiplon and vermiform appendix.
  • Pozycja
    Urethral Profilometry – should it be discarded?
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Szweda, Hanna; Szymanowski, Paweł
    Background: Urethral profilometry was developed as a scientific research method rather than for everyday clinical use. However, it was implemented as an integral part of urodynamic diagnostics for clinical use. Although it has been used for over 70 years, there are still no clear guidelines, either for the technique or for the indications and interpretation of the data obtained in this study. There are many inaccuracies and doubts about the method. Material and methods: The authors of this manuscript present a review of the options for urethral function diagnostics and the position of urethral profilometry among them. The literature and clinical aspects of their investigation are discussed in this article. The sources of the limitations of urethral profilometry and their importance in clinical practice and the interpretation of results are analyzed. Results: Urethral profilometry has many limitations. Their sources are urethral anatomy and structure, equipment, patient collaboration and the examination technique. The repeatability is debatable, but doubts surrounding it seem to be exaggerated. Despite all this many valuable data can be obtained by performing an examination. Conclusions: Despite the limitations, urethral profilometry is a useful clinical tool for functional diagnostics of the urethra. Developing precise guidelines regarding indications, technique and interpretation of the assessment would be essential in order to take advantage of this diagnostic method.
  • Pozycja
    Introduction
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Komorowski, Andrzej L.
  • Pozycja
    Acute small bowel obstruction due to Quain hernia (caused by defect of broad ligament), diagnostic and treatment challenge
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Raffeiner, Stephan; Eshja, Esmeralda; Happacher, Ruth; Shabat, Galyna; Mueller, Martin
    Background: Acute small bowel obstruction due to internal hernia is a rare condition. One of the most rare encounters is the Quain hernia (caused by broad ligament defect). Material and methods: A rare case of internal Quain hernia due to a broad ligament defect that caused an acute small intestine obstruction is described. Results: The challenge of diagnosis and the treatment choice is briefly discussed. Conclusions: Patients with broad ligament defect could be clinically very chellenging with not effective RX for the early diagnosis. CT scan with intravenous contrast enhancement could be useful for diagnosis and CT radiologic sign of deviation of the “healthy” uterus to the left or to the right side could be considered like an indirect CT sign of Quain internal hernia. More clinical case studies of treatment options are necessary for further evaluations.
  • Pozycja
    Medial femoral condyle fracture as a complication of the arthroscopic microfracture technique
    (Oficyna Wydawnicza AFM, 2023) Komorowski, Andrzej L.; Kolendo, Jarosław
    We present a case of a rare complication of microfracture technique used during arthroscopy repair of the knee joint.