Sytuacja w krajach Afryki w świetle wybranych parametrów demograficznych a starzenie się społeczeństwa

Ładowanie...
Miniatura
Data wydania
2014
Tytuł czasopisma
ISSN
eISSN
Tytuł tomu
ISBN
978-83-7571-301-5
eISBN
Wydawca
Oficyna Wydawnicza AFM
Abstrakt
Przeobrażenia w sferze politycznej, społecznej i ekonomicznej na przełomie wieków wyraźnie wpłynęły na rozwój demograficzny świata. Uwidoczniły się one także w procesach ludnościowych rysujących dysproporcje w strukturach demograficznych. Procesy te objęły również kraje Afryki, mimo że do tej pory kontynent ten odbiegał od pozostałych specyfiką demograficzną. Dlatego celem opracowania było przybliżenie stanu i perspektyw zmian w strukturze wieku ludności na kontynencie afrykańskim. Do analizy posłużyły dane zaczerpnięte z World Population Prospects (www.esa.un.org/wpp) zaktualizowane na 2012 r. (wariant średni) dla 54 samodzielnych państw (brak Seszeli, gdyż dane są niepełne) w tym dla Sahary Zachodniej. Przybliżony obraz sytuacji i tendencji zmian ludnościowych w krajach Afryki pozwolił dokonać typologii państw pod względem starzenia się ludności i określić prognozy w tym zakresie. Jednak należy pamiętać, że procesy te powiązane są z uwarunkowaniami społecznymi i gospodarczymi. To ruch naturalny, a poziom migracji nadal będzie stymulować obraz demograficzny państw, który w sprzężeniu zwrotnym wpłynie na strukturę demograficzną i obraz starzenia się ludności, o ile nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, także o charakterze politycznym.
Jak wynika z dokonanej klasyfikacji, w 2025 r. do obszarów w Afryce o szczególnie niekorzystnej sytuacji demograficznej będą należeć kraje podtypu D2, charakteryzujące się już w 1995 r. relatywnie dość starą ludnością (jak na warunki kontynentu), w których proces starzenia się społeczeństwa postępuje i nadal będzie się dokonywał. Nieco lepiej sytuacja mieć się będzie w krajach podtypu D1, gdzie do 2025 r. proces ten ulegnie spowolnieniu. W krajach o relatywnie starszej ludności w 1995 r. (typ C), po okresie odmładzania się społeczeństwa w latach 1995–2010, nastąpi zróżnicowanie trendu. O ile kraje podtypu C1 podlegać będą wolniejszemu starzeniu, o tyle w krajach podtypu C2 proces ten silniej się zaznaczy. Znacznie korzystniejszą sytuacją charakteryzować się będą młodsze w 1995 r. kraje typu A i B (pod spowolnienia procesu starzenia się społeczeństwa), z tym, że ze względu na tendencje zarówno w latach 1995–2010, jak i do 2025 r. do kategorii najmłodszych będą należeć państwa podtypu A1, natomiast w proces wyraźniejszego postarzenia, jak na warunki afrykańskie, zachodzić będzie w krajach podtyp B2. Na koniec mówiąc o prognozach demograficznych w aspekcie starzenia się ludności, należy pamiętać o istotnych powiązaniach między tym procesem a panującymi szeroko rozumianymi uwarunkowaniami społecznymi (m.in. ochroną zdrowia, warunkami bytu ludności) i wpływem religii na życie duchowe społeczeństw. Pośrednio te zjawiska wraz z czynnikami ekonomicznymi kształtują i nadal będą kształtować obraz demograficzny państw Afryki, a wespół z potencjalnymi przepływami migracyjnymi ludności będą wpływać na rozrodczość, czyli w konsekwencji na strukturę demograficzną i obraz starzenia się ludności. Uogólniając, tempo kształtowania się bilansu ruchu naturalnego i migracje ludności zweryfikują dzisiejsze prognozy, o ile nie zajdą nieprzewidziane okoliczności o charakterze politycznym
Opis
Praca recenzowana / peer-reviewed paper
Słowa kluczowe
Źródło
W: Społeczno-ekonomiczne i przestrzenne przemiany struktur regionalnych vol. 2. (red.) Elżbieta Kaczmarska, Piotr Raźniak. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2014, s. 51-70.
Licencja powiązana z tą pozycją
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska